Ambasadorzy konkursu

Julia Wizowska

Założycielka bloga nanowosmieci.pl, który powstał z potrzeby wyciszenia się, po przeżyciach związanych z wyjazdami reporterskimi na pogrążoną wojną Ukrainę. Traumatyczne doświadczenia sprawiły, że dla odstresowania Julia zaczęła wykonywać rzeczy z wykorzystaniem materiałów z recyklingu. Chcąc podzielić się swoimi pomysłami na proste DIY (Do It Yourself) z przedmiotów, które trafiłyby do kosza, gdyby nie zostały użyte ponownie, stworzyła bloga Na nowo śmieci.
Pisze tam o ekologii, upcyklingu – czyli drugim życiu śmieci, poprawnej segregacji odpadów, a także pokazuje, jak starym i nadającym się już do wyrzucenia rzeczom dać
drugie życie.
Julia swoimi działaniami wykracza także poza bloga, współtworząc warszawską pracownią Cztery Razy Trzy, w której organizuje swoje warsztaty, czy promując ekologiczny styl życia na konferencjach branżowych i imprezach masowych.

Jest autorką książki „Nie śmieci”, którą napisała po dwóch latach spędzonych na podróżach po Polsce, podczas których przyglądała się utylizacji odpadów. Odwiedziła m.in. sortownie, instalacje przetwarzania odpadów i recyklingu, biokompostownie, spalarnie, czy papiernie, by dowiedzieć się co dzieję się z wyrzucanymi przez Polaków odpadami. Rozmawiała z ekspertami i osobami, od lat zajmującymi się tym, co dla innych stanowi temat tabu, a także z ludźmi, którzy na różne sposoby przerabiają, odzyskują, ratują przedmioty i żywność.
Jej książka to połączenie reportażu z poradnikiem, z którego można dowiedzieć się jak marnować mniej jedzenia, gdzie przekazać niebezpieczne przedmioty i substancje, które mamy w swoich domach oraz jak dbać o ubrania, by posłużyły one dłużej.

 

Janusz Mizerny

Twórca bloga green-projects.pl, gdzie od 2015 roku porusza tematy dotyczące ochrony środowiska i ekologii. Jak sam o sobie mówi: jakiś czas temu skończyłem ekologicznie zorientowane studia, więc można by rzec, że mam naukowe podstawy, by zajmować się ochroną środowiska i ekologią.
Tematy ekologiczne towarzyszą mu od początku zawodowej ścieżki, gdzie początkowo realizował międzynarodowe projekty redukujące emisje gazów cieplarnianych pod auspicjami ONZ. Od kilku lat działa w obszarze efektywności energetycznej oraz zrównoważonego budownictwa i urbanistyki.
W 2016 roku jego artykuł Biogazowe autobusy to ekologiczne rozwiązanie dla miast, został doceniony pierwszą nagrodą w konkursie EU in my region, organizowanym przez Komisję Europejską. Szereg publikacji Janusza pojawiło się także na innych portalach związanych z ekologią i ochroną środowiska, a jego wypowiedzi można było usłyszeć na antenach radiowych oraz w telewizji.

Twórca Green Projects na co dzień stara się żyć świadomie, stosując się do zasad zero waste. Na swoich kanałach w mediach społecznościowych porusza szeroko rozumianą tematykę ekologii: zielonej energii, zmian klimatycznych, czy zrównoważonego transportu. Wszystko w oparciu o wiarygodne źródła i własne obserwacje. Swoimi działaniami zachęca innych do ekologicznego życia.
Miesięcznie blog green-projects.pl ma ponad 30 tys. odsłon.


 

Ambasadorzy konkursu